Historie

Poutní místo

klášterMariánské poutní místo Hora Matky Boží se nachází nad městem Králíky nedaleko státní hranice s Polskem, pod Kralickým Sněžníkem. První zmínka o dnes pětitisícovém městě Králíky se váže k roku 1367. Nad městem na hoře o výšce 760 m n. m., která se dříve nazývala „Lysá Hora“, králický rodák Tobias Jan Becker, svatovítský kanovník, a později královéhradecký biskup, založil monumentální poutní komplex. Založení tohoto místa, bylo splněním slibu, který složil, když byl ještě malým chlapcem. V době třicetileté války přicházely na horu děti z Králík a okolí, tvořily procesí, modlily se a zpívaly mariánské písně.

Dějiny kláštera

klášterPo dokončení kostela se začal budovat klášter. Po jeho dostavbě povolal biskup Becker řád Servitů – Služebníků Panny Marie, kteří sem přišli roku 1710 konat svoji službu. Během 18. století stále rostl počet poutníků, roku 1728 jich přišlo kolem 152 tisíc.

Za vlády císaře Josefa II. bylo rušeno mnoho poutních míst a klášterů a zakazovány poutě, jelikož odvádějí lid od práce. Podle legendy zachránily klášter humor a inteligence jednoho zřeholníků, který na otázku kde je střed světa odpověděl, že tam, kde je Jeho Císařská Milost.

Nadace Hory Matky Boží

Nadace Hory Matky Boží (Muttergottesberg-Stiftung) byla založena 18. října 1993 se základním kapitálem 100.000 DM. Zakladatelem nadace je pan Franz Jentschke, krajan, který se narodil poblíž Hory Matky Boží. Zahájil obnovu tohoto poutního místa v květnu roku 1987, tedy ještě v době komunismu, poté, co byl podle svých slov zázračně uzdraven na přímluvu Matky Boží z Králík. V roce 1988 se začalo s přípravou oprav kapliček křížové cesty, které stojí podél aleje z města na Horu Matky Boží. O rok později, 3. května 1989, se začalo s opravou exteriéru první kaple vzdálené od městského centra 1 km a od kláštera 200 m. První kaple byla opravena v rekordním čase devíti dnů. Když byly čtyři kaple hotovy, padl v listopadu 1989 komunismus.